SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

Emeklilik Tarihinizi Hesaplatmak için tıklayın
SGK Hizmet Birleştirme İşlemleri hakkında bilgi için tıklayın
SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız için tıklayın
Bağ-kur Hizmet ve Prim Borcu Sorunlarınız için tıklayın
Askerlik Borçlanmasıyla Erken Emeklilik Hesabı için tıklayın
Çözemediğiniz Her Türlü SSK ve Bağ-kur Sorunları için 
tıklayın

10 Eylül 2012 Pazartesi

Memurlukta 3.5 yılı doldurmadan SSK'dan emekli olmanız avantajlı!


Memurlukta 3.5 yılı doldurmadan SSK’dan emekli olmanız avantajlı


Soru: 1 Kasım 1964 doğumluyum. 1 Mayıs 1986 tarihinde SSK'lı olarak işe başladım. 1 Temmuz 2001 tarihinden itibaren Kızılay'da SSK’lı olarak çalışmaya başladım. Kızılay Tıp Merkezleri personeliyle birlikte KHK ile Sağlık Bakanlığı'na devir edildi. Nisan 2010’ de Sağlık Bakanlığı'nda 4-B sözleşmeli personel olarak göreve başladım. Daha sonra Hükümet yeni bir KHK ile bizleri 14 Ağustos 2011 tarihinde 4-A Memur kadrosuna aldı. SSK’ya 7000 günü aşkın prim ödemem var. SSK'dan emekli olmam için yaklaşık bir yılım kaldı. Fakat, Emekli Sandığından ne zaman emekli olabileceğimi bilmiyorum. Emekli Sandığından ne zaman emekli olabilirim? Memurluktan mı yoksa işçilikten mi emekli olmam avantajlı? Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. ALİ


Cevap: SSK’da emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi 5300 gün prim ödeme ve 49 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan, 49 yaşınızı dolduracağınız 1 Kasım 2013 de SSK dan emekli olabilirsiniz. Kızılay’da, 657 sayılı Kanunun 4/B statüsünde ve memuriyette geçen yaklaşık 3 yıl süreniz için emekli ikramiyesi alabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus 4/A kadrosuna geçtiğiniz tarihten itibaren 3.5 yılı geçirmeden emekliye ayrılmanızdır. Aksi takdirde, yani; 3.5 yıl ve daha fazla memuriyet yapmanız halinde emekli olmak için; toplam 9000 gün prim ödemeniz ve 52 yaşı doldurmanız gerekir. Bu şartları sağladığınızda Emekli Sandığından değil, 5510 sayılı kanunun 4/c statüsünden emekli olabilirsiniz. Emekli Sandığından emekli olamamanızın nedeni, 1 Ekim 2008 den önce Emekli Sandığına tabi hizmet sürenizin olmamasıdır. İlk defa 1 Ekim 2008 den sonra memur olanlar Emekli Sandığı Kanununa göre değil, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa tabi olarak emekli olabiliyor.


Ekrem SARISU - POSTA

--

www.emeklilikhaber.com tanıtım ve tavsiye mesajı:
 
Değerli arkadaşım;

Bu e-postayı size faydalı bir siteyi duyurmak için gönderiyorum.

Sigortalı çalışıyorsanız  yeni SGK haberlerini günlük olarak yayınlayan bir site var. 

Düzenli olarak önemli gelişmeleri takip edebilirsiniz. 

Ayrıca İş arkadaşlarınızın ve tanıdıklarınızın önemli SGK gelişmelerinden
haberdar olmalarını istiyorsanız onlara bu siteyi tavsiye ediniz. 

Ziyaret İçin Tıkla www.emeklilikhaber.com 
RSS Aboneliği http://feeds.feedburner.com/emeklilikhaber 


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?
Değerli ziyaretçi;
SSK ve Bağ-kur’dan en erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek istiyorsanız bana yazabilirsiniz.
Emeklilik hesapları basit bir konu değildir.
SSK’da işe giriş tarihinizin geriye getirilmesi, Askerlik borçlanması ve ne kadar borçlanma yapılması gerektiği, Bağ-kur’dan SSK’ya geçişBağ-kur’a bildirilmeyen vergi ve şirket ortaklığı kayıtlarınızın durumu, vergi borçlanması,doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması,yaştan 3600 günden emeklilik, son 1260 gün şartı vb. hususlar önemli ayrıntılardır.
Bağ-kur’lunun emeklilik hesapları ise SSK’ya göre daha zordur. Konu hakkında bilgisi olmayanların mağdur ettiği bir yığın esnaf vardır.
Emeklilik hesabınızda sadece 1 aylık yanlışlık sigortalıya yaklaşık 1.000 liraya ( ödediği sigorta primi+ alamadığı emekli maaşı toplamı ) mal olmaktadır. Bırakın 1 ayı yapılan yanlış hesap ve yönlendirmelerle yıllarca emekli maaşı alamayan sigortalılar vardır. Yukarıdaki hesaba göre bu kişilerin uğradığı zararın büyüklüğü ortadadır.
En erken hangi sosyal güvenlik kurumundan emekli olacağınızı öğrenmek önemli bir bilgidir.
Sigortalılık bilgilerinizi yazıp gönderdiğinizde tarafımdan emeklilik hesabınız yapılacaktır. 
Emeklilik Sorunlarınız İçin Yazın. Hizmetimiz ücretlidir.
    Ali ÖZTÜRK Ekonomist
    Sorularınız İçin Yazın:

    Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

    Facebook Sayfamızı Beğenin

    Abone Olun Yeni SGK Emeklilik ve Çalışma Hayatı Haberleri ÜCRETSİZ E-Posta Adresinize Gelsin: